Comment are off

Flour Bluff Junior High Math & Science teams bring home top wins

The Flour Bluff Intermediate and Junior High Math/Science teams traveled to San Antonio to compete at Alamo Heights Middle School in the Texas Math and Science Coaches Association (TMSCA) and University Interscholastic League (UIL) contests on Saturday, October 27.  The group either swept the top 10 or took 9 out of 10 in every math event at the contest. In addition, these hard working students  won 7 out of 10 contests in both 7th Grade Science and 8th Grade Science.  Our students not only did great individually, but the General Math Team scored  a perfect 1600 points which included four of the students achieving perfect scores.  Extra shout-out to Samuel Zhang, Kyle Xu, Bella Holter, Sammy Regelado, Bella Graves and Jeffrey Diaz for achieving a perfect score in one of their events.

Below are the listing of students who placed in the top 10 for each category:

Place Number Sense 6th Grade
1 NATHANIEL PUUMALA
2 JACKSON TAYLOR

 

Place  Number Sense 7th Grade
1 KYLE J.  XU
2 SAMUEL W. ZHANG
3 BLAKE A. WILEY
4 LINDA H. LIU
6 AZARIAH A. FRYER
7 JESSICA D. HU
8 ZANDER J. SCHILLINGER
9 ALEX Y. XIE
10 JOHN D. REYNA

 

Place  Number Sense 8th Grade
1 SAMUEL A. REGALADO
2 QUINN M. O’HAGAN LOPEZ
3 MATTHEW R. MEZA
4  JEFFREY R. DIAZ
5 ISABELLA R. GRAVES
6 LUCAS F. BERIO PEREZ
7 LUKAS DRASUTIS
8 KYLE D. LAWLEY
10 SUZANNE K. HALL

 

Place Calculator Application 6th Grade
1 NATHANIEL PUUMALA
2 JACKSON TAYLOR

 

Place  Calculator Application 7th Grade
1 KYLE J.  XU
2 SAMUEL W. ZHANG
3 BLAKE A. WILEY
4 LINDA H. LIU
5 JESSICA D. HU
7 NATHAN A. SKROBARCZYK
8 JOHN D. REYNA
9 AZARIAH A. FRYER
10 ALEX Y. XIE

 

Place  Calculator Application 8th Grade
1 SAMUEL A. REGALADO
2 LUKAS DRASUTIS
3 MATTHEW R. MEZA
4 QUINN M. O’HAGAN LOPEZ
5 SUZANNE K. HALL
6 KYLE D. LAWLEY
7 ISABELLA R. GRAVES
8 LUCAS F. BERIO PEREZ
9 JEFFREY R. DIAZ

 

Place General Math 6th Grade
1 NATHANIEL PUUMALA
2 JACKSON TAYLOR

 

Place  General Math 7th Grade
1 KYLE J.  XU
1 SAMUEL W. ZHANG
4 JESSICA D. HU
5 MONA W. ZHANG
6 JENNY SU
7 LINDA H. LIU
8  AZARIAH A. FRYER
9 ALEX Y. XIE
10 NATHAN A. SKROBARCZYK

 

Place  General Math 8th Grade
1 JEFFREY R. DIAZ
1 ISABELLA R. GRAVES
3 SAMUEL A. REGALADO
5 LUKAS DRASUTIS
6 QUINN M. O’HAGAN LOPEZ
7 MATTHEW R. MEZA
8 LUCAS F. BERIO PEREZ
9 SUZANNE K. HALL
10 KYLE D. LAWLEY

 

Place Science 6th Grade
1 ELI COOPER
7 NATHANIEL PUUMALA

 

Place  Science 7th Grade
3 LISETTE TORRES
4 SAMUEL W. ZHANG
5 MACKAYLA ANDERSON
6 KYLE J.  XU
8 COOPER FLOYD
9 MARIA MCDONEL

 

Place  Science 8th Grade
1 JARED MARTIN
3 CARLOS DOBLE
4 HENRY STANLEY
5 SAMUEL A. REGALADO
6 LUC LECHNER
9 JEANA PSHIGODA
10 JEFFREY R. DIAZ

 

Place Dictionary 7th Grade
7 COOPER FLOYD

 

Place Dictionary 8th Grade
2 SAMUEL A. REGALADO
6 KYLE D. LAWLEY

 

Place History 7th Grade
2 LINDA H. LIU
3 SAMUEL W. ZHANG

 

Place History 8th Grade
1 JARED MARTIN
2 LUKAS DRASUTIS

 

Place Maps Graphs Charts 7th Grade
9 MACKAYLA ANDERSON

 

Place Maps Graphs Charts 8th Grade
3 KYLE LAWLEY

 

Place Spelling 7th Grade
5 SARA CAUSEY

 

Place Spelling 8th Grade
2 SAMUEL A. REGALADO